Як працюють ролетні ворота
Ларьки та кіоски, намети та альтанки, кафе та магазини — усюди можна зустріти ролетні ворота. Універсальність конструкції дозволяє використовувати їх практично скрізь - на цокольних поверхах будівель або будов, коли відсутня простір для відкривання перед входом, а також у широких отворах, де навантаження на петлі стулок занадто високе.
Загальна схема, основні компоненти та принцип роботи ролетних воріт
Ролетні ворота є з'єднані в єдине полотно поздовжні ламелі, які при русі по закріплених з боків напрямних намотуються на вал. Завдяки спеціальному замку-зачепі ламелі утворюють рухомі з'єднання, які, своєю чергою, прокладаються гнучким ізолятором для підвищення експлуатаційних та ізоляційних характеристик. А для забезпечення щільного прилягання (закривання) стулки, ізолятор мають у своєму розпорядженні та на кінцевому профілі.
Основні вузли ролетних воріт:
- полотно: складається з ламелей, з'єднаних між собою;
- вал: на нього намотується полотно під час відкриття воріт;
- напрямні: кріпляться з обох боків отвору, забезпечують рух вгору і вниз;
- короб: захищає вал і ламельне полотно, що намотується від зовнішніх впливів;
- привід: може бути як ручний, і автоматичний.
Види профілів для ворітних воріт
Профілю для ролет бувають:
- Пінозаповнені.
- Екструдовані.
Перші мають поліпшені термо- і звукоізоляційні властивості за рахунок пінного наповнювача всередині (піна може бути як твердою, так і м'якою). Другі – підвищеною жорсткістю та стійкістю до механічних пошкоджень. За бажанням їх можна пофарбувати у будь-який колір на карті RAL. Однак це стосується тільки ролет з екструдованого профілю. Пінозаповнений вигляд має кілька стандартних базових кольорів та забарвлення в інші не піддається. Різноманітність форм і розмірів ламелів дозволяє створювати конструкції як для невеликих отворів від півметра, так і для великих – до 5-7 метрів.
Найпоширеніші матеріали для виготовлення профілів – алюміній та сталь. У першому випадку вироби наділяються легкістю та більше підходять для воріт з ручним відкриванням. У другому – підвищеною міцністю, але також вагою та ціною. Дорогі рішення можуть мати особливості: імітувати дерево, метал, скло, блискучі поверхні і навіть камінь.
Способи керування ролетними механізмами
Ролетні системи прості та зручні в експлуатації завдяки способам керування.
Механізми на ручному управлінні
Стрічковий привід встановлюється на ролети з вагою полотна до 15 кг. Полотно піднімається та опускається за рахунок натягу стрічки.
Шнуровий привід піднімає вагу до 20 кг. Керується обертанням рукоятки шнурового укладача.
Воротковий (каранний) привід дозволяє керувати конструкціями вагою до 35 кг. Обертаючи комір за годинниковою стрілкою відбувається підняття, проти годинникової — опускання.
Кордовий привід здатний впоратися із полотнами до 40 кг. Такий результат досягається завдяки міцному сталевому тросу у конструкції. Принцип роботи аналогічний шнуровому приводу.
Пружинно-інерційний механізм застосовується для ролет із вагою полотен до 60 кг. Ролети такої маси легко піднімаються вручну і швидко опускаються під власним тягарем за рахунок того, що вага ролетного полотна врівноважується встановленою у валу торсіонною пружиною.
Механізми з автоматикою для воріт та ролет
Механізми з автоматикою для ролетних воріт найзручніші в управлінні, мають можливість відкриватися як автоматичним підйомним механізмом, так і вручну. Більш складні та дорогі моделі можуть оснащуватися додатковими пристроями: підігрівом для роботи холодну пору року, прогумованими волого та вітрозахисними ущільнювачами, пультами управління. Також сучасна автоматика воріт та ролет може розпізнавати перешкоди на шляху полотна та блокувати його рух за потреби.
Купуючи автоматику для воріт та ролет, приводи та інше обладнання необхідно враховувати:
- інтенсивність експлуатації виробу;
- габарити та вага ламельного полотна;
- наявність зовнішнього розблокування - у разі, якщо потрібно відкрити ворота при відключеному електроживленні;
- кліматичні умови, у яких функціонуватимуть ворота.
Виходячи з перерахованого вибираються комплектуючі: автоматика для воріт та ролет, тип приводу та його потужність. Наприклад, внутрішньовальні електроприводи Mosel, які добре зарекомендували себе в Україні протягом тривалого часу, виготовляються з діаметрами валів 40, 60, 70 і 102 мм і маркуваннями S, R і M: де, перші — без віддаленого, другі — з віддаленим керуванням, та останні - З функцією аварійного ручного управління.
Маючи різне призначення та характеристики, приводи мосел об'єднує:
- мінімальний рівень шуму у процесі експлуатації;
- плавний хід без ривків та заклинювань;
- простота конструкції та високий ступінь ремонтопридатності;
- тривалий термін експлуатації;
- захищеність від впливу факторів довкілля.
Mosel не оминув і тих покупців України, кому потрібні приводи та автоматика для ролетних воріт, що встановлюються на складських та промислових підприємствах. Для підйому важких і великогабаритних конструкцій було розроблено лінійку навальних двигунів Mosel SEL 600, 800 і 1000, здатних впоратися з такими гігантами.
Види монтажу ворітних воріт
Незалежно від управління, ролетні ворота мають кілька видів монтажу, що дозволяє встановити їх у практично будь-який отвір.
- накладний монтаж – короб назовні;
- вбудований монтаж - короб усередину;
- вбудований монтаж - короб назовні;
- прихований монтаж коробки.
Накладний варіант більш простий у догляді та обслуговуванні, проте менш надійний з погляду злому. Ще одна причина, через яку йому часто віддається перевага - відсутність тривалої та складної підготовки фасаду або перероблення стін під установку. Вбудований монтаж складніший у виконанні та обійдеться дорожче. Але він надійніший, а результат набагато краще вписується в загальний стиль будівництва. Адже не варто забувати, що ролетні ворота з безліччю функціональних переваг є ще й декоративним елементом, що надає естетичний зовнішній вигляд.
Тепер великий асортимент зобов'язує покупця звертати увагу на виробника обладнання та автоматики для воріт та ролет. Краще довіряти вже перевіреним брендам, щоб мати більше впевненості, що комплектуючі та автоматика для ролетних воріт прослужать довше і принесуть менше клопоту.
- Як підібрати найбільш підходящу автоматику для ролет до магазинуУ статті: на що звернути увагу при виборі автоматики для захисних ролетів у магазин, від чого залежить той чи інший вибір.Повна версія статті
- Як підключити автоматику для захисних ролет до системи «Розумний дім»Підключення ролетної автоматики в систему Розумний будинок дозволяє зробити їх використання максимально зручним і підвищити ступінь захисту вашого будинку. У статті розглянемо підключення керування ролетами до систем Apple HomeKit та Mi Home.Повна версія статті